A projekt címe:
Komplex vízminősítést in situ megvalósító, közvetlen és immunfluoreszcencián, valamint optikai és lézeres plazma-színképelemzésen alapuló, moduláris, érzékelő- és műszercsalád kifejlesztése, továbbá az alkalmazási területek kutatása
Az NVKP 16-1-2016-0049 számú projekt a Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Alapból biztosított támogatással, a „Nemzeti versenyképességi és kiválósági program NVKP_16” pályázati program finanszírozásában valósult meg.
Projekt azonosító száma: NVKP 16-1-2016-0049
A projekt kezdete: 2017.02.01
A projekt befejezése: 2021.02.28.
Konzorciumi tagok:
- NAIK AKK (konzorcium vezető)
- NAIK ÉKI
- BME Atomfizika Tanszék
- MTA Ökológiai Kutatóközpont
- Optimal Optik Kft.
- Izotóp Intézet Kft.
Támogatás összege: 544 220 408 Ft
Teljes költség: 648 989 000 Ft
Támogatás mértéke (%-ban): 83,86 %
A projekt tartalmának bemutatása:
Az Izotóp Intézet Kft. tradicionális tevékenységeinek egyike az immunanalitikai készletek kutatás-fejlesztése és előállítása.
A projekt keretében olyan ELISA készletek fejlesztését valósítjuk meg, melyek adott in situ vízminősítésben vagy akár katasztrófahelyzet kialakulásakor felhasználhatók. Két modell-készlet, a Karbamazepin és Glifozát fejlesztését tűztük ki célul. A Karbamazepin a lakosság által nagy mennyiségben fogyasztott, a depresszió, az izgalmi pszichózis és számos mániákus folyamat kezelésére szolgáló gyógyszerek maradékaként kerülhet a vizekbe, míg a Glifozát széles körben alkalmazott gyomirtó szer, mely a gyomok permetezését követően közvetlenül kerül a talajba, és így metabolitjaival együtt a különféle vizekben is megjelenhet. A fejlesztés során mindkét készlet kritikus komponenseit kell megterveznünk és előállítanunk, majd modell-assayket felépítenünk. Ezt követi a keresztreakciók és mátrix-hatások vizsgálata, ill. az ELISA készletek érzékenységének (kimutatási határértékének) meghatározása. A felhasználhatóság szempontjából lényeges a stabilitás megállapítása mind a készletekre, mind azok kritikus komponenseire vonatkozóan. Mindezek után kerül sor a készletek működésének bemutatására többféle eredetű vízminta esetében, ill. az összehasonlító vizsgálatokra.
A projekt lezárása:
Sikeresen kifejlesztettük mind a Karbamazepin, mind a Glifozát ELISA készletet, és működésüket bemutattuk a Dunából, Tiszából, Jági-tóból, a Paprikás-patakból, a Velencei tóból származó vízmintákon. A végleges összeállítású készleteket a Konzorcium rendelkezésére bocsátottuk összehasonlító vizsgálatok elvégzésére.